Interaktivní výstava v Malostranské besedě spěje do finále, EuroZprávy.cz
Již od března mohli kulturní fanoušci vyrazit do Galerie Malostranské besedy na interaktivní výstavu Magické Vikýře PLAY. Ta nyní spěje do finále, a společně s výstavou se blíží ke konci i její doprovodný program. Minulý týden proběhly dva speciální koncerty s názvem Pro mě na a improvizovaná hudební féerie Zapomenutý orchestr Země snivců. Dnes nás čeká ještě závěrečné třetí setkání s názvem Průzračné, které se uskuteční v historických prostorách podkrovní galerie.
„Na závěr výstavy Magické Vikýře PLAY jsme se rozhodli pro tři speciální doprovodné koncerty, jichž se zúčastní i sám autor Petr Nikl. Návštěvníci tedy mohou poznat nejen jeho výtvarnou tvorbu, ale také hudební a pěvecký talent, který bezesporu má. Bude se jednat o hudební, leckdy improvizovaná setkání několika hudebníků hrajících na různé hudební nástroje. Neopakovatelný zážitek, tak si ho nenechte ujít,“ láká umělecký ředitel Malostranské besedy David Hanzlík v tiskové zprávě.
Třetího setkání se zúčastní hráč na laděné sklo a mandolínu Mikoláš Bělík, Petr Korbelář, který zahraje na klapkostrovou kytaru a Jan Kotulán s bambusovou flétnou. Těšit s můžeme také na světelné hry Petra Nikla.
Výstava Magické Vikýře PLAY byla pro veřejnost otevřena 3. března a ukončena bude současně s koncem školního roku. Hravá a plně interaktivní výstava zahrnuje téměř dvě desítky zvukových, optických a kinetických nástrojů, kterých se návštěvníci mohou dotýkat, zkoušet je, bádat i ozvučovat. Představuje tak ideální alternativu školním exkurzím či výletům.
„Magické Vikýře Play jsou pokračováním mezinárodního projektu putovních výstav a doprovodných akcí ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových, který umělecky koncipuje Petr Nikl ve spolupráci s dalšími výtvarníky,“ dodává David Hanzlík.
Malíř, hudebník, fotograf a divadelník Petr Nikl se narodil ve Zlíně v rodině akademického malíře a designérky hraček. Po studiu Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hraditi vystudoval AVU v Praze v ateliéru profesora Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Všestranný umělec v roce 1987 z spoluzaložil uměleckou skupinu Tvrdohlaví, je autorem koncepce interaktivních výstav Hnízda her (Rudolfinum, 2000), Krajina fantazie a hudby (český pavilon na EXPO 2005 v japonském Aichi), Orbis Pictus a Labyrint světa, putující po českých i světových městech. Spolupracuje s Divadlem Archa a v roce 1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého.